sám sobě štítem!

MARTIN HRADECKÝ (nar.1972)
zakladatel a hlavní instruktor Akademie Aegis
Stacks Image 1115

Ke své současné profesi se Martin Hradecký dostal díky velkému zájmu o bojová umění a zbraně. Bojovým uměním se věnuje od roku 1987 a dodnes aktivně cvičí. Od roku 1991 působí v oboru komerční bezpečnosti a pracoval pro řadu nejen tuzemských, ale i zahraničních bezpečnostních služeb. Po jisté době se Martin specializoval nejen na osobní ochranu a činnosti s tím související, ale i na profesní výcvik. V současné době funguje jako jeden z hlavních instruktorů Akademie Aegis.

Během své kariéry osobního strážce zajišťoval ochranu například vrcholným podnikatelům, hvězdám showbusinessu nebo managementu různých velkých obchodních společností. Několikrát také působil v ochranných týmech politiků či diplomatů. Díky své externí spolupráci pro velvyslanectví státu Izrael v České republice (podílel se na osobní ochraně diplomata a jeho rodiny) měl příležitost nejen spolupracovat s profesionály v oboru bezpečnosti, ale i vyzkoušet si a trénovat originální systém izraelské instinktivní střelby a taktiky.

Časem si i nadále rozšiřoval obzory a účastnil se celé řady kurzů a specializovaných výcviků a to převážně v oboru osobní ochrany, boje zblízka, střelecké a taktické přípravy, obranně technické prohlídky, použití chladných zbraní, pyrotechnické prevence, sledování a proti-sledovacích technik, atp. Školili a cvičili ho nejen specialisté a instruktoři z České republiky, ale i odborníci z USA, Ruska, Izraele, Německa či Velké Británie.

Do základů střelby obecně ho už v dětství zasvěcoval jeho otec – bývalý sportovní střelec. Dále prošel standardním výcvikem v armádě při vojenské základní službě. Na jeho dráze střelce(zbrojní průkaz a zbraň vlastní od roku 1992) a později také instruktora se podílelo několik lidí, v počátcích to byli například panové Jůn, Langer a Hošek. V určitém období Martinovi pomohlo i mnohaleté intenzivní střílení a trénování s  Mgr. Pavlem Černým – policejním instruktorem-specialistou. (S Pavlem Černým Martin spolupracoval mj. i na knize „Manuál obranné střelby“.) Martin se časem intenzivně věnoval i střelbě z dlouhých zbraní – útočná puška, brokovnice a odstřelovací puška. Zaměřil se rovněž na pedagogickou činnost a dodnes se řídí heslem, že nestačí jen znát a ovládat, ale i umět naučit.

V posledních několika letech si Martin pravidelně předává praktické i teoretické zkušenosti se svým kamarádem a pracovním kolegou Václavem Vinduškou. Václav patří mezi absolutní špičku v praktické střelbě IPSC (střílí pistoli, brokovnici i útočnou pušku) a i jeho minulost, služba ve specializovaných útvarech policie a armády České republiky, z něj dělají profesionála na světové úrovni.

V rámci výukové činnosti se Martin nespecializuje pouze na střeleckou a taktickou přípravu, ale vyučuje také sebeobranu, boj zblízka a zacházení s chladnými zbraněmi – použití teleskopického obušku a boj s nožem. Martin se o bojová umění začal zajímat již v dětství. Z počátku (od roku 1987) cvičil japonské styly shotokan karate a jiu-jitsu. Časem se zajímal a začal cvičit i čínské shaolinské kung-fu, wing-tsun kung-fu a tchaj-ti. Velký zlom v jeho pohledu na bojová umění a boj obecně nastal, když se seznámil a začal trénovat s Petrem Macháčkem.
Petr ho zasvěcoval do tajů muay thai-thajského boxu, universální praktické sebeobrany a
specifik ultimate fightingu. Od Petra se neučil jen bojovat, ale také jak kvalitně a správně vyučovat. S Petrem Macháčkem působil také mnoho let v bezpečnostní a výcvikové agentuře Skatach. Díky své profesi bezpečnostního pracovníka a instruktora střelecko-taktické přípravy se také věnoval (a to vždy pod odborným vedením) tréninku tzv. military systémů - Krav-maga, Rukopašnyj boj, Hand to hand combat apod. Měl možnost trénovat i moderní systémy boje zblízka jako např. A.C.T.-Adaptive Combat Training, R.B.P.P. – Reality Based Personal Protection, D.A.R.T.- Defence And Restraint Tactics či F.o.F.-Force on Force.
To, co Martina ale opravdu učarovalo již v samých začátcích, bylo cvičení se zbraněmi. Jeho nadšení a zájem o zbraně ho vedl k tomu, že se začal zajímat jak o zbraně asijské tak i evropské, staré ale i moderní, chladné i palné. V této oblasti Martina ale asi nejvíce ovlivnilo cvičení filipínských bojových umění. Ve svých začátcích (rok 1990-1992) byl vyučován ve stylu Latosa ESKRIMA. Později se věnoval také KALI a řadu let velice intenzivně cvičil i styl Serrada ESCRIMA, v kterém získal instruktorské osvědčení. Na jeho
cestě za poznáváním filipínských bojových umění, ho velice obohatil i cvičební pobyt přímo na Filipínách a osobní kontakt s rodinou Casiňo, kde dále rozvíjel své znalosti Arnis & Balaraw Lakas Katorse. Zajímal se i o řadu jiných systémů boje s chladnými zbraněmi ve kterých absolvoval nejen různé semináře nebo specializované kurzy, ale i individuální soukromou výuku.

Za svou nejprestižnější výcvikovou činnost Martin pokládá oficiální spolupráci se specializovanými protiteroristickými útvary ČR. Externě školil příslušníky Útvaru rychlého nasazení PČR (ÚRNA), dlouhodobě působil u Útvaru speciálních operací Vojenské policie AČR (SOG) a v roce 2010 vedl kurz pro členy 601.skupiny speciálních sil generále Moravce. Martin tyto specializované jednotky školil v řadě různých dovedností.

Dodnes se Martin mimo výcviků několikrát do roka účastní bezpečnostních projektů coby osobní strážce nebo speciální poradce. V současné době také testuje různé výrobky – převážně střelné a chladné zbraně či speciální vybavení. Dlouhodobě spolupracuje s časopisy Zbraně & náboje a Bojová umění-Fighter´s magazin.

Certifikáty a osvědčení opravňující k výuce:

instruktor STŘELECKO-TAKTICKÉ PŘÍPRAVY SYSTÉMU SKATACH

držitel
trenérského osvědčení v ORIGINAL MUAY-THAI SELFDEFENCE SYSTEM

certifikovaný
INSTRUKTOR BOJOVÝCH SPORTŮ - akreditace MŠMT ČR

certifikovaný
CVIČITEL SEBEOBRANY - akreditace MŠMT ČR

instruktor COMBAT SERRADA ESCRIMA (filipínského bojového umění ) – vydaného Evropskou mezinárodní organizací EMAO

certifikovaný
CVIČITEL SEBEOBRANY SYSTÉMU SKATACH

držitel osvědčení
INSTRUKTOR VÝCVIKU S TELESKOPICKÝM OBUŠKEM ESP

certifikovaný
INSTRUKTOR COMBAT FOCUS SHOOTING, americký střelecký systém, vydáno osobně zakladatelem Robem Pincusem

držitel povolení - oprávnění k výuce a šíření unikátního filipínského bojového umění boje zblízka a boje s týčí a čepelí systému LAKAS KATORSE, vydaný punung guro Ricardem Casiňo, Filipíny

certifikovaný
TACTICAL KNIFE INSTRUCTOR Reality-Based Personal Protection, vydaný osobně Jimem Wagnerem

Family Survival Instructor Course - oprávnění vyučovat bezpečnostní koncept "Family Survival" systému Jim Wagner Reality-Based Personal Protection (USA)

Simunition FX Scenario Instructor and Safety Certification Course - certifikovaný instruktorský kurz pro využívání výcvikových systémů Simunition v rámci modelových scénářů, absolvovaný v Garda College, Irsko - instruktor William Sandman z General Dynamics/Simunition International Training

Instruktor/Člen první pomoci - rekvalifikační kurz akreditovaný MŠMT (Rescue Training)

Absolvované střelecko-taktické výcviky a zbrojířské kurzy:

I.S.S.P. Israel Special Security Projects (instruktoři Dror Ben-David, Shai Levi a Gal Batit)
Basic Israeli Selective Shooting Course
Assault Rifle Introductory Course

TDI Tactical Defence Institut USA
(instruktoři John Benner a Petr Janda)
Firearms & Tactics Training / pistol and rifle shooting

I.C.E. Training Company USA
(instruktor Rob Pincus)
Combat Focus Shooting Course
Advanced Pistol Handling Course
Combat Focus Carbine
Combat Focus Shooting Instructor Development

Suarez International USA
(instruktoři Gabe Suarez a Richard Coplin)
Close Range Rifle Gunfighting
Zero to Five Feet Pistol-Force on Force

NTTC Francie
(instruktor Christian Goblas)
Basic shooting training / pistol, shotgun, carbine

SPARTAN TACTICAL USA
(instruktor Jim Smith)
Tactical Carbine Course
Close Quarter Battle (CQB) Course

Reality-Based Personal Protection USA (instruktor Jim Wagner)
Tactical Pistol Course

GLOCK
Glock Armorers Course Austria

PROARMS
(lektoři I.Hofman a V.Vinduška)
Advance Armorers Course – AR 15 rifle

Absolvované kurzy a školení zaměřené na bezpečnostní oblast:

 • Kurz pro osobní strážce pořádaný agenturou SKATACH ČR
 • Basic bodyguard Skills - International bodyguard Masterclass – kurz pořádaný mezinárodní asociací IBA International Bodyguard Association pod vedením J.Shorta
 • Školení zaměřené na obranně technickou prohlídku (vyhledávání odposlechů) - Comeflex ČR
 • Školení bezpečnostní kontroly - obsluha rentgenu, detekčního rámu a ručního detektoru
 • Pyrotechnical Prevention for Bodyguards – kurz zaměřený na preventivní pyrotechnické prohlídky pořádané SPA Secure Profesional Academy Germany
 • Executive Protection Course – výcvik zaměřen na výkon osobních ochránců pořádaných společností I.C.E. Training Company USA pod vedením R.Pincuse
 • LSS London School of Surveillance GB - sledování a proti-sledovací techniky
 • IBA International Bodyguard association – Protective Inteligence
 • Anti-Kidnapping Concept IBS ČR kurz - koncept ochrany klíčových osob proti únosům
 • Kurz První pomoci pořádaný ČČK - Českým Červeným křížem
 • Kurz první pomoci v bojových podmínkách TRS (systém TCCC) - Czech Association of Combat Medics
 • VIP Protection/High Risk Vehicle Operations Course - specializovaný kurz osobní ochrany vedený Jimem Smithem ze Spartan Tactical USA
 • Crime Survival - Jim Wagner RBPP - výcvikový program zabývající se obranou v nejširším slova smyslu proti kriminálně motivanému jednání (násilná trestná činnost)
 • Bodyguard Defensive Tactics - Jim Wagner RBPP - techniky osobní ochrany
 • Scenario Training - Jim Wagner RBPP - kurz zaměřený na přípravu modelových situací

Dosažené kvalifikační limity - sportovní střelba:

National Rifle Association, USA - NRA Marksmanship Qualification Program
Puška - High Power Rifle Qualification (Sporting Rifle Course) - třída Sharpshooter
Pistole - Pistol Qualification - třída Marksman

IDPA Classifier Match - International Defensive Shooting Association
divize SSP (Stock Service Pistol) - třída Expert

Asociace obranné střelby ČR
rozhodčí 1.třídy