sám sobě štítem!

Nosič zásobníků pro dlouhé zbraně - CHEST RIG AEGIS
Stacks Image 2331

Myšlenka na návrh vlastního lehkého nosiče zásobníků, tzv. chest rigu, nás provází celou dobu, co z dlouhých zbraní střílíme a vedeme s nimi výcviky. Řadu let jsme používali a měli možnost vyzkoušet různé typy tohoto vybavení - od jednoduchých levných nosičů po propracované nosiče plátů renomovaných značek - a postupně se v nás krystalizoval názor na podobu "ideálního" chestrigu. Také proto, že na zbraně typu Sa58, které většinově používáme, příliš mnoho vyhovujících výrobků tohoto druhu není.
Po navázání kontaktu s firmou S.P.M. Liberec jsme se rozhodli naše nápady realizovat. Cíl byl jednoduchý: vytvořit
lehký univerzální chest rig profesionální kvality a užitné hodnoty, ale "airsoftové" ceny - pro zbraně Sa58, AR15 a další obdobné typy (resp. jejich zásobníky).
V něčem jsme se inspirovali znalostí nosičů např. Tasmanian Tiger, Eagle Industries, Suarez Int., BDS Tactical aj., také využíváme technologii a vzory S.P.M. a přidáváme k tomu několik vlastních technických prvků a detailů.
Základní charakteristikou "chest rigu Aegis" je jednoduchá konstrukce a nosný systém, odolnost materiálu a zpracování (šití), kvalitní pouzdra na zásobníky a víceúčelové boční kapsy.
Vývoj, testování a postupné úpravy začaly na konci roku 2010 a první kusy finálního provedení (třetí verze prototypu) jsou k dispozici cca od začátku května 2011 a v prodeji od července.

Základní popis:
  • lehký nosič zásobníků pro dlouhé zbraně
  • nosný systém "X" popruhů + spodní vodorovný popruh
  • 4 pouzdra na zásobníky s gumovými úchyty s patkou
  • dvě boční univerzální kapsy s uzavíráním na zip - s vnitřními úchyty (předpříprava pro umístění prostředků první pomoci - IFAK) a odnímatelnými kompresními popruhy
  • sklopný hrudní díl s panelem suchého zipu
  • dvě skryté boční kapsy s přístupem z vnějšku (uzavření suchým zipem)
  • kapsa na zadní straně za zásobníky s přístupem z vnějšku (uzavření suchým zipem)
  • příprava pro umístění zádové kapsy nebo vodního vaku (vč. pružných úchytů na nosných popruzích)
  • vazba MOLLE na: přední straně zásobníkových pouzder (pro umístění dalších pouzder, druhé řady zásobníků do pušky atd.), bočních kapsách, hrudním dílu + nosných popruzích v jeho úrovni, zadním popruhu (např. pro umístění odchozového vaku nebo jako spodní úchyty zádové pasy/vaku na vodu)
  • jedna velikost


Chest rig Aegis je dostupný v barevném provedení:
černá, zelená OD, vz.95, SR digital les, multicam (vícebarevný maskovací potisk universální - výrobce SPM Liberec)

Informace (ceny, skladová dostupnost atd.) naleznete na eshopu
S-Gear

Stacks Image 18557
Stacks Image 18563
Stacks Image 18559
Stacks Image 18561
Stacks Image 2337

Pouzdra jsou určena jak pro zásobníky do Sa58, Saigy a podobně...

Stacks Image 2338

...tak pro všechny druhy zásobníků do zbraní AR15. Nastavení pojistných gum se provádí z vnitřní strany nosiče (posunem uzlu).

Stacks Image 2339

Boční univerzální kapsy mají odnímatelné kompresní popruhy. Za nimi se ještě nachází (z vnějšku dostupná) skrytá kapsa uzavíraná suchým zipem.

Stacks Image 2341
Stacks Image 2340

Hrudní díl lze použít pro připevnění dalších pouzder nebo složit do vnitřní kapsy.

Stacks Image 2342

Na zásobníkových kapsách je molle systém, umožňující připnout další řadu pouzder na puškové zásobníky, pistolové zásobníky nebo jakékoli jiná pouzdra. Stejná molle vazba je na bočních kapsách, hrudním dílu, nosných popruzích a zadním popruhu.
Zásobníkové pouzdro pojme běžnou velikost zbraně (ideálně s podvěsnou svítilnou), patka gumového jištění pak slouží jako krytka hledí.

Stacks Image 2343
Stacks Image 2344

Konstrukce bočních kapes je jednou z předností tohoto chest rigu. V základu je uspořádáním vnitřních gumových úchytů připravená pro prostředky první pomoci, ale lze v ní nosit min.2 další plné zásobníky nebo krátkou zbraň (kompaktní velikost ve vnitřní kapse, full-size pod širokými gumami) a samozřejmě jakékoli další vybavení. Kompresním popruhem lze regulovat míru otevření resp. objem kapsy.

Stacks Image 2345

Pokud budete používat boční kapsu jako pouzdro vybavení první pomoci, sundejte kompresní popruh, aby šla plně otevřít.
Obsah kapsy na fotce: turniket SOFTT-W, turniket SWAT-T, velký tlakový obvaz, komprimovaná gáza, gumové rukavice, HALO chest seal, termofólie, dekompresní jehla, nosní vzduchovod, nůžky, značkovač

Stacks Image 2346
Stacks Image 2347
Stacks Image 2348
Stacks Image 2349
Stacks Image 2350
Stacks Image 2351
Stacks Image 4846
Stacks Image 4849

Chest rig Aegis jako výbava příslušníka zásahové jednotky PČR na výcviku v USA (více fotografií)