Koncem ledna roku 2013 se uskutečnil ve Velké Británii ve městě Southampton velmi zajímavý seminář New Blood 3 pořádaný zakladatelem systému Urban Combatives Lee Morrisonem. Urban Combatives je představitelem tvrdé anglické školy, jehož principy a některé techniky byly odzkoušené již při výcviku Commandos za druhé světové války. Vzniknul po cca 22 letech výzkumu a intenzivního testování a i v současné době se stále vyvíjí. Tento systém je tedy založen nejen na praktikování východních a západních bojových umění, ale i na praktických zkušenostech získaných při reálných konfrontacích. Řadí se mezi moderní systémy sebeobrany vycházející z reality - Reality Based Self-defence System.
Jeho zakladatel pan Lee Morrison cvičil různé metody boje včetně těch japonských, čínských, thajských, filipínských, ale například i západní box či řecko-římský zápas. To co ale asi nejvíce ovlivnilo Lee Morrisona je jeho praxe a zkušenosti získané za 15 let při výkonu velmi specifického povolání – vrátný/vyhazovač/ochranka v nočních klubech. Působil v různých částech Anglie a to včetně Londýna, Portsmouthu a Southamptonu.
Mimo samotného Lee Morrisona na tomto semináři také vyučovali další oficiální instruktoři Urban Combatives. Z Irska přicestoval Jon Mackey, z Chorvatska Mario Korizma, Českou republiku reprezentoval Martin Mikolášek a za Velkou Británii zde vedl výuku i Daniel Morrison – syn zakladatele Lee Morrisona. Semináře se zúčastnilo více než 30 bojovníků z několika Evropských zemí -Velká Británie, Irsko, Česká republika, Francie, Chorvatsko a Německo. Celý seminář se nesl v bojovém duchu a přátelské atmosféře.
Tempo bylo chvílemi sice až vražedné a přišlo i několik lehčích zranění, přesto byl seminář pro všechny zúčastněné obrovským přínosem. Určitě je i zajímavý zážitek trénovat Urban Combatives v místě jeho vzniku – ve Velké Británii. Leeho nápad dát možnost učit na jeho semináři několika dalším instruktorům systému Urban Combatives je určitě netradiční, ale podle ohlasů cvičenců a již třetímu ročníku této akce je tedy zřejmé, že je i toto krok správným směrem.
Seminář začal blokem výuky, kterou měl na starosti hlavní instruktor Urban Combatives z Irska Jon Mackey. Jon se zaměřil na boj s nožem a obranu proti noži. Vysvětlil a předvedl různé varianty držení nože či zákeřnosti, kdy nůž je již vytažen a útočník se jej snaží dobře skrýt ve své ruce nebo za svým tělem. Jon také mluvil o statistikách z Irska, kdy narůstají ozbrojená přepadení s noži a to hlavně proti turistům.
Dalším z vyučujících byl Chorvat Mario Korizma, který svou část výuky také zaměřil na obranu proti noži. Do detailu vysvětlil a předvedl techniku tzv. Flankingu, s kterou dále pracoval v různých variantách použití. Na své si v tento moment přišli cvičenci filipínských bojových umění, kteří něco podobného cvičí při nácviku tzv. V kroků. Lee Morrison čas od času vstupoval do výuky a doplnil či upřesnil tu kterou techniku či dril.
Jako třetí vyučující instruktor přišel na řadu Martin Mikolášek. Martin svou výuku začal jednoduchými údery v postoji (pěst,dlaň, kladivo, loket), vysvětlil mechaniku těla, správnou práci lapaře, přechod z atletické báze na útok dle UC a několik speciálně vybraných drilů. Martin se podle mého názoru svého „úkolu“ na tomto semináři zhostil výborně. Celý svůj výklad vedl ve velmi srozumitelné a bezchybné angličtině a i jeho ukázky či opravy cvičenců byly super. Při ukázkách mu excelentně asistovali pánové Lukáš Wolf, Standa Vaněk a Radek Erben. Celá skupina RBSD z ČR sklidila obrovský potlesk.
Další část semináře vedl Daniel Morrison, který u svého otce intenzivně cvičí již od svého dětství. Dan svůj výukový blok zaměřil na problematiku ECQ – Extreme Close Quarters, technik na velmi krátkou vzdálenost. Začínali jsme nesignalizovanými údery dlaněmi, dále údery hlavou či loktem. Probrali se samozřejmě i údery tzv. kladiva a kopy koleny. Dan neopomenul také kousaní. Trénovali jsme kombinaci těchto technik jak v řízených drilech tak i v modelových situacích. Výborná byla například situace u zdi nebo „modelovka“ v sedě v autobuse.
Na samotný závěr semináře vedl Lee Morrison zajímavou přednášku týkající se psychologických aspektů v boji. Lee velmi jednoduchou, ale srozumitelnou formou vysvětlil jak důležitá je tato oblast pro někoho kdo chce uspět v krizové situaci. Tato přednáška byla okořeněna také tzv. Killer instinct drily, které učí jak přepínat z 0 na 100%.
Další den měla část české výpravy možnost navštívit a poznat legendární garáž ve které Lee Morrison vede některé své tréninky a soukromou výuku. Bohužel plánovaný trénink na improvizované zbraně jsme hlavně z časových důvodů nebyli schopni zrealizovat, přesto nám Lee alespoň ukázal svou „svatyni“ a její vybavení. Předvedl a vysvětlil i několik drilů či sólových cvičení na různých pomůckách.
Jsem rád, že jsem znovu mohl cvičit pod vedením Lee Morrisona a i dalších instruktorů UC. K nezapomenutelnému zážitku přispěla i bombastická parta lidí z ČR – díky.
Foto: Martin Hradecký, Jiří Holáň